Kilka podstawowych informacji na temat przekładni używanych w różnego rodzaju urządzeniach mechanicznych.


Pomimo że najczęściej kupowanymi i użytkowanymi aktualnie sprzętami jest najróżniejsza elektronika, to urządzenia mechaniczne nadal trzymają się całkiem nieźle. Jak się okazuje nawet w sprzęcie komputerowym używane są różnego rodzaju silniki czy przekładnie, a tym bardziej będą one występować w sprzęcie AGD czy w obecnym w większości rodzin samochodzie.

Mechaniczne układy w głównej mierze opierają się właśnie na systemach napędowych i przenoszących ruch, a wśród tych ostatnich podstawę stanowią różnego rodzaju przekładnie rotork. Przekładnie występują w niezliczonej liczbie odmian i wersji, dzieli się je na wiele różnych kategorii. Jedną z podstawowych jest rodzaj ruchu, który jest przenoszony, przy tym podziale wyróżnia się przekładnie liniowe i obrotowe. W przekładniach obrotowych biorą udział dwa lub więcej zębate koła, a w przekładniach liniowych obrotowy ruch koła zamienia się na ruch liniowy listwy (przekładnia zaworów). Przekładnie takie bardzo często używane są w różnego rodzaju pojazdach oraz maszynach CNC.
przekładnia


Inny podział przekładni dokonywany jest ze względu na położenie osi. Wykorzystywane w największym stopniu w maszynach i urządzeniach są odmiany czołowe, jeśli chodzi o nie obie osie obrotu położone są na tej samej płaszczyźnie. Przekładnie czołowe podzielić z kolei można na dwa rodzaje, czyli stożkowe oraz walcowe (przekładnia zaworów).

Udało nam się przykuć Twoją myśl tym interesującym postem? Fantastycznie. Tym samym zachęcamy - kliknij w link wynajem agregatów prądotwórczych i przenieś się do nowej witryny po fakty.

Kolejną rodziną przekładni są układy śrubowe. Charakteryzują się one tym, że osie obrotowe ustawione są pod jakimś kątem, w zależności od potrzeb urządzenia. Tego typu przekładnie charakteryzują się dużym poziomem wytrzymałości zębów i delikatniejszą pracą, lecz czasem będą potrzebować dodatkowego łożyskowania.

Należy także opisać przekładnie ślimakowe, które stanowią następną grupę takich elementów. Te przekładnie mają osie prostopadłe do siebie, najczęściej będą się składać z dużej zębatej tarczy i niewielkiej zębatki napędzającej. Oprócz wymienionych rodzin istnieje dużo innych, specjalistycznych ich odmian. Używa się ich znacznie rzadziej, ale w pewnych nietypowych zastosowaniach doskonale się sprawdzają.

Tags: sprzęt, Urządzenia, zębatka