Kolor elewacji – jak dobrać dobry?


Zależnie od odcienia elewacji budynek może sprawiać wrażenie delikatnej bądź ciężkiej budowli, natomiast jego sylwetka wtapiać się w otoczenie lub też z nim kontrastować. Elewacja albowiem nie tylko chroni zewnętrzne ściany budynku przed szkodliwym działaniem czynników pogodowych, ale również jest jego ozdobą.
Natomiast na wygląd elewacji oddziaływa między innymi kolor. Toteż jego wybór powinien być dokładnie przemyślany oraz stosowany z umiarem jak też wyczuciem.
elewacja
Author: Shutterstock
Source: Shutterstock
Podejmując decyzję o odcieniu elewacji, nie należy zapominać, że powinna ona dodawać budynkowi urody a zarazem nie zakłócać jego relacji z oplatającą go przyrodą. Nie powinna przeto wybijać się z otoczenia, ale uwydatniać związek z nim. Elewacja siatka elewacyjna w jaskrawych oranżach, fioletach lub czerwieniach stanie się obcym fragmentem w krajobrazie, wprowadzając do niego niemiłą dla oczu dysharmonię. Podobne kolory zawsze bowiem rażą w złączeniu ze stonowanymi zieleniami, szarościami, beżami, występującymi w przyrodzie - kolory i odcienie klinkieru



Istotne będzie też zharmonizowanie kolorystyki elewacji budynku z odcieniem innych, widocznych z zewnątrz jego fragmentów – pokryciem dachu, stolarką okienną, rynnami, parapetami itp. Przy czym odpowiedni efekt estetyczny możesz uzyskać zarówno dobierając kolory wszystkich tych elementów jak też szczegółów z tej samej palety barw, różnicując wyłącznie ich odcienie, jak i dobierając je na zasadzie kontrastu. Zastosowanie zestawień kontrastowych wymaga jednakże wprawnego oka oraz znajomości reguł łączenia odcieni. Żeby nie popełnić błędu, wybór kontrastowych kolorów lepiej zatem powierzyć architektowi, jaki ma wiedzę oraz praktykę w komponowaniu zestawień kolorystycznych.

Za pomocą odcienia elewacji możemy również optycznie poprawiać niepożądane proporcje budowli. Na przykład, sylwetka niskiego oraz rozległego domu z wertykalnymi akcentami barwnymi na elewacji będzie wydawała się smuklejsza, natomiast duży jak też wąski pomalowany w poziome pasy – niższy.Tak linie pionowe, jak również horyzontalne, trzeba jednakże stosować ostrożnie, ażeby za bardzo nie „wyciągnąć” domu górę czy nadto go „poszerzyć”. Wdzięcznym surowcem który możemy też wykorzystać jest cegła ceramiczna pełna - Porotherm T.

Tags: wygląd, drzwi, efekt