Stabilizowanie podłoża jako właściwy wybór lepiszcza


Stabilizacja bazy to proces polegający na zdobyciu przy optymalnej wilgoci jednolitej kompozycji składającej się z kruszywa, albo gruntu miejscowego, oraz należycie dobranego lepiszcza hydraulicznego. Stabilizacja podłoża to odpowiedni dobór łącznika, jaki zezwala osiągnąć oczekiwane parametry wytrzymałościowe podbudowy pomocniczej, podstawowej, bądź ulepszonego fundamentu. Otrzymana w procesie stabilizacji połączona warstwa konstrukcyjna jest wodo i mrozoodporna i nie ulega deformacjom.
budowanie drogi
Stabilizacja podłoża utwardza i doskonali podstawy drogowe, wzmacnia i ulepsza pole pod płyty lotniska, budynki, magazyny - zobacz Odpowiednio się sprawdza przy budowie dróg leśnych i dojazdowych. Aby sprawdzić sytuacje wodno-gruntowe, wypada zwrócić się o wsparcie do specjalistycznej firmy geotechnicznej, jaka na podstawie paru odwiertów obliczy pokłady i rodzaje podłoża, oraz stopień wód gruntowych. Pułap ten nie jest stały i jest w stanie się przekształcać w ciągu roku, szczytowy jest na ogół wiosną, najniższy, latem. Badania geotechniczne gruntu są w najwyższym stopniu miarodajne, gdy jest możliwość określić usytuowanie i kontur przyszłego domu, bo wówczas geotechnik wie, w jakich pozycjach wykonać odwierty, żeby badanie było wiarygodne .

Jeżeli stawiany dom ma być podpiwniczony, warunki gruntowe najpoprawniej sprawdzić przed kupnem działki. Piwnic nie należałoby budować, gdy woda gruntowa bywa ogromnie wysoko, bo byłoby to zawiłe technicznie i drogie.Niezależnie od specjalistycznego badania gruntu, warto przespacerować wokół działki i przyjrzeć się domom sąsdomom (polecamy szklane gniazdka elektryczne)w. Jest możliwość też obejrzeć doły melioracyjne i dostrzec, czy sporo jest w nich wody i czy są dobrze utrzymane, a także zajrzeć do studni gospodarskich, o ile są owe w sąsiedztwie i zobaczyć, na jakim pułapie jest w nich woda. Badania geotechniczne gruntu zezwolą stwierdzić, czy piwnica pobudowanego budynku nie będzie zalewana.

W Polsce nie ma uściślonych przepisów odnośnie badania gruntu, jednak jeśli działka występuje na terytoriach mokrych, architekt może zlecić takie badanie nim dokona adaptacji projektów.

Tags: budownictwo, budynki